velké brno

Zrod moderní metropole

Před 101 lety – v dubnu 1919 – bylo po skončení I. světové války a vzniku Československa připojeno k Brnu 23 sousedních obcí včetně dvou měst (Králova Pole a Husovic). Rozloha města se tímto aktem zvětšila téměř sedmkrát a počet jeho obyvatel vzrostl skoro na dvojnásobek předválečného stavu. Vznik Velkého Brna otevřel cestu k dalšímu rozvoji města ve dvacátých a třicátých letech. 
Výstava, kterou AVIONu Brno zapůjčilo Muzeum města Brna, přibližuje návštěvníkům nejen tyto události, ale i řadu zajímavých pohledů na život v Brně a v okolních obcích v období od konce 19. století až po 20. léta 20. století.      

Chtěli byste se dozvědět víc? Přijďte si v termínu od 10. do 31. října prohlédnout výstavu v pasáži našeho nákupního centra a najít na dobových fotografiích třeba i váš dům.

Další zajímavosti o růstu moravské metropole Brna od 19. do 21. století se dozvíte i na webu www.brno.cz/mapavelkebrno    

Rozvoj moderního Brna je podrobně představen i ve stálých expozicích a na pravidelných výstavách Muzea města Brna na hradě Špilberku www.spilberk.cz

Těšíme se na vás.
AVION Brno

zrod moderni metropole 1

Autoři výstavy: Pavel Košťál, Dana Olivová
Spolupráce: Archiv města Brna, Národní archiv
Výtvarný návrh výstavy a grafika: Andrej Bielak, Jiří Skalský, Martina Staňková
Fotografie: Miloš Strnad, Archiv města Brna
Poděkování: Libor Blažek, Jiří Geidl, Pavla Komárková, Lenka Kudělková, Lenka Likavčanová, Tereza Sojková, Martina Staňková, Petr Vachůt
Webová aplikace Historie Velkého Brna www.brno.cz/mapavelkebrno
Realizace: oddělení GIS Magistrátu města Brna a Muzeum města Brna
Pavel Košťál, Petr Vachůt, Anna Hradecká, Vilém Walter, Jiří Vaňáček