Užívejte si věci déle

Dnešní doba nám klade do cesty spoustu překážek, ale i mnoho příležitostí. Svět se zpomalil a stejně tak můžeme v našem jednání zpomalit i my. Nakupovat zdrženlivěji, s rozmyslem a eticky, vyměňovat si věci s přáteli, darovat, opravovat a tvořit.

Odměnou nám za to bude spokojenější planeta, odpočatá peněženka a dost možná i skvělý pocit z nás samých.

Věříme ve věci, které potěší a vydrží. Dnes i každý další den. Užívejte si věci déle.

uzivejte131112

Všichni známe ten skvělý pocit z nového kousku oblečení. Jenže upřímně, jak dlouho nám nadšení z fast fashion vydrží?

Týden? Měsíc? O dosluhující módu se můžeme podělit s přáteli, udělat pořádek ve skříni a obdarovat charitativní organizace, nebo se kreativně vyřádit a vdechnout nový život starým kouskům.

Vždyť i pár flitrů na odepsaném saku z vás dokáže udělat rockovou hvězdu!

 

Pokud vás svrbí prsty a bez nakupování to nejde, nechte se okouzlit třeba udržitelnou kolekcí H&M.

uzivejte131114

Všude dobře, v udržitelné domácnosti nejlíp. Své o tom ví i společnost IKEA, která chce do roku 2030 vyrábět veškeré produkty z recyklovaných nebo obnovitelných surovin. Už nyní v její nabídce najdete rohožky z PET lahví či koberce ze zbytků tovární bavlny.

Svou troškou do hnízda můžete přispět i vy sami! Pusťte se do renovace staršího nábytku, ušijte nové povlaky na polštáře nebo si ze starých ponožek vyrobte zábranu proti průvanu. 

Inspirujte se obchodním domem IKEA a podnikněte vlastní kroky k udržitelnějšímu a šťastnějšímu domovu!

uzivejte131113

Podle průzkumů vyhodí česká rodina okolo 46 kilogramů jídla ročně. Jak zbytečnému plýtvání zamezit?

Užitečnou informací je, že jídlo můžete bezpečně konzumovat i po datu minimální trvanlivosti (výrazně se liší od doporučení “spotřebujte do…”). Neobjednávejte si jídlo, když na vás z ledničky smutně kouká brokolice.

Raději si vyhrňte rukávy a pusťte se do vaření ze zbývajících zásob!

Chcete zamezit plýtvání a pomoci lidem v nouzi? Nespotřebované trvanlivé potraviny můžete darovat potravinovým bankám prostřednictvím TESCO Food boxu a pomoci tak lidem, kteří se kvůli současné situaci ocitli v nenadálé nouzi.

Naše tipy pro lepší zítřky

Udržitelnější vyhrává

JouleBug je aplikace, která spojuje princip sociálních sítí a hry s udržitelným chováním. Za každé ekologické rozhodnutí získáte určitý počet bodů, aplikace poradí s úsporami v domácnosti a nakonec porovnává vaše výsledky s přáteli!

https://joulebug.com/

Appka proti plýtvání

Neradi plýtváte jídlem, ale nezvládáte neustále přemýšlet nad tím, co provést se zbytky jídla v lednici? Komunita Love food hate waste nabízí řešení v podobě všemožných receptů z jednotlivých ingrediencí, které vám zrovna přebývají v lednici. Inspirujte se a uvařte si ještě dnes.

https://www.lovefoodhatewaste.com/recipes

Pokud jste si nevybrali, zkuste tipy našich fanoušků z jarní Detox kampaně: www.facebook.cz

 

Dejte nový život starým věcem

Na 6 brněnských sběrných střediscích vznikly nové zastřešené prostory, tzv. RE-USE pointy, kam můžete přinést drobnější věci od knih, sportovního vybavení až po zařízení domácností. Věci z RE-USE pointu si může kdokoliv odkoupit za symbolické ceny a výtěžek z prodeje poputuje na veřejnou sbírku s názvem „Květiny pro Brno“, která podpoří výsadbu a údržbu květinových záhonků ve městě.

https://www.sako.cz/pro-brnaky/cz/700/drobne-veci-do-domacnosti/