architekura750

O výstavě Moderní architektura objektivem Jiřího Šebka

4.-19.5. v nákupní pasáži AVIONu Brno

 

Jiří Šebek je umělecký fotograf, který se ve své tvorbě zaměřuje na fotografii staré Prahy, moderní architektury, ale také na fotografii komerční architektury pro architektonická studia a stavební firmy.

 

Jiří Šebek je držitelem ocenění Czech Press Photo 2016.

 

Přímo pro AVION Shopping Park Brno byl sestaven výběr 28 fotografií architektonicky a vizuálně zajímavých budov nejen v České republice, ale např. i v sousedním Rakousku a Německu. 

  

 

Součástí výstavy je soutěžní kvíz, kde každý účastník dostane malý dárek a zároveň je zařazen do slosování o turistické karty BRNOPAS a AVION poukázky. 

 

Výherci prvního losování  ZDE

 

Více o soutěži zde.

 

Pro tuto sérii fotografií, stejně jako pro všechna díla Jiřího Šebka, je charakteristická preciznost, minimalismus a čistota podání, kde výtvarná stránka je nadřazena nad dokumentační.

 

Jednotlivé budovy jsou vyhledávány cíleně tak, aby v podobě vizuálů fungovaly samostatně a zároveň systematicky doplňovaly celek. Každá budova má specifický tvar, kterým je schopna zaujmout sama o sobě, přitom je však nenahraditelnou součástí celé série.

 

Některé fotografie jsou doplněny popisky a postřehy Jiřího Šebka osobně, níže malá ochutnávka:

Main-Point

Budova Main Point mě zaujala už na první pohled. Líbí se mi nejen její fasáda, ale hlavně celkový tvar budovy připomínající ledvinu. Ještě zajímavější je tato budova uvnitř - uprostřed se nachází velké otevřené atrium se spoustou zeleně.

Budova získala již několik ocenění, včetně kancelářské budovy roku.

Crystal

Budova Crystal je pro mě velice rozporuplná, z pohledu fotografa je však velmi zajímavá. Crystal tvarem připomíná diamant s výraznou kostkovanou fasádou.

Z pohledu obyvatele si člověk všimne, že budova vůbec nezapadá do svého okolí. Nejen svým tvarem, ale hlavně i výškou, značně přesahuje okolní městskou zástavbu, takže tvoří velmi výraznou dominantu pražské čtvrti Vinohrady.