hrave_vonave

Hravé a voňavé Vánoce v AVIONu Brno

Program na adventní víkendy

1. Adventní víkend, 30.11.-1.12., Výroba adventních věnců s květinářstvím Vonekl

Vůně skořice a pomerančů, právě to jsou pro letošní rok Vánoce ve Voneklu. Stačí se posadit, zavřít oči a nasát atmosféru kolem. První adventní víkend si budou moct návštěvníci vyrobit adventní věnec, který krásně provoní domov během celého předvánočního času.

Neděle 1.12. dětský klub Nedělníček
Nedělníček tradičně odstartují výtvarně-tvořivé dílny, v 11 hodin potom přijde KOUZELNÍK.

2. Adventní víkend, 7.-8.12., Výroba cukroví s cukrářstvím Fantasto

Druhý adventní víkend bude pro všechny návštěvníky připravena voňavá a sladká aktivita s rodinným cukrářstvím Fantasto. Nejen děti, ale i dospělí, si budou moci vyrobit výborné nepečené cukroví z kvalitních surovin. Všichni se mohou těšit na tradiční čokoládové kuličky, ale i na méně tradiční datlovo-karotkové nebo fíkovo-zázvorové kuličky. 
Kdo rád zdobí perníčky, určitě ho zaujme „dílna“ s paní Marií Pribišovou, která perníčky zdobí a peče už 30 let. Její nejoblíbenější zdobení je „bílá klasika“, ale ráda si hraje i s barevnými variacemi. Vždy ji zajímá, komu je perníček určen, aby lahodil nejen chuti, ale i oku.

3. Adventní víkend, 14.-15.12., Odlévání svíček se svíčkařstvím Vodvářka

Svíčkař pan Martin Vodvářka je původní profesí keramik, který vždy toužil tvořit miniatury a figurky a až ve vosku nalezl vše potřebné. Jeho podomácku vyráběné svíčky jsou ze 100% včelího vosku od včel chovaných na Jižní Moravě a v okolí Brna. Výrobě svíček se věnuje již 7 let. Sám si vyrábí i formy na odlévané svíčky, u kterých dbá na nejmenší detaily.
V dílničkách si budou moct návštěvníci za pomoci pana Vodvářky vyrobit sadu odlévaných výrobků a odnést si tak krásný dárek pro někoho blízkého.

Všechny adventní víkendy - Řezbářské dílny s Alešem Fajfrem

Aleš Fajfr pracuje se dřevem více než 20 let. Jeho láska ke dřevu a fascinace tímto nádherným materiálem nikdy z jeho života nevymizí. 
V dílničce u tohoto mistra si děti vyrobí dřevěné ozdoby na stromeček nebo vánoční stůl. Všichni zájemci si budou moct vyzkoušet řezbářské řemeslo a podílet se tak na zrození nové sochy, která se po dokončení stane součástí betlému, který zdobí pasáž nákupního centra po celý advent.

Kompletní vánoční program najdete zde.

Betlém


Dřevěný betlém, který vytvořil umělecký řezbář Aleš Fajfr, patří mezi nejrozsáhlejší díla svého druhu v České republice. Sochy v životní velikosti zabírají plochu takřka 35 m2. Sestava se skládá ze svaté rodiny, přicházejících králů, 7 zvířat, chlévu, a dalších doplňkových řezeb. Sochy jsou z javoru, topolu a lípy, dřevěný chlív je ze smrku. Jednotlivé sochy váží cca 80 kg, celková hmotnost díla je přibližně 1.500 kg.
Autor započal práci v lednu 2012 v obci Dobré v Orlických horách vlastně díky náhodě, kdy mu jeho soused přivezl velké množství přebytečného javorového dřeva. 
1. 12. 2013 byl betlém vysvěcen knězem Římskokatolické farnosti – děkanství Nové Město nad Metují Benediktem Rudolfem Machalíkem.